Statinio oro laidumas ir jo apskaičiavimas

joonis_hutihedus-1-6    joonishutihedus-2-5_lt

Be išorinių sienų šilumos laidumo (reikšmė U = W/ m²K), statinio šilumos netekimo charakteristikoms didelę reikšmę turi išorinių sienų oro laidumas (m³/m²h) arba infiltracija.
Oro laidumas reiškia oro kiekį m³, kuris pereina per išorinės sienos 1 m² / 1 h, jeigu oro slėgių skirtumas yra 50 Pa. Pirmiau pateiktame paveikslėlyje parodyta, kaip matuojamas hermetiškumas, kur ventiliatoriaus pagalba patalpoje susidaro 50 Pa išretėjimas, kas imituoja vėjo poveikį statiniui.

Maksimali leistina oro laidumo vertė:

 • Gyvenamosiose patalpose 3 m³/m²h;
 • Kitose patalpose 6 m³/m²h.

Kartu su Talino technikos universitetu atlikti matavimai parodė, kad išorinių bauroc sienų oro laidumas neviršija 1 m³/m²h, t.y. n50=1. Todėl galima tvirtinti, kad išorinės bauroc sienos praktiškai hermetiškos, t.y. neprapučiamos, dėl ko žymiai sumažinamas šilumos netekimas.

Palyginimui reikia paminėti, kad daugiasluoksnėse sienose, pavyzdžiui, sienose su mediniu karkasu, hermetiškumą užtikrinti labai sunku, netgi jeigu statybų kokybė yra labai aukšta. To priežastis yra ta, kad tarp skirtingų sluoksnių tiek statybų metu, tiek vėliau eksploatuojant statinį, susidaro oro tarpai, dėl kurių susidaro, taip vadinami, nekontroliuojami šilumos nuostoliai. Todėl kai kurių šalių normatyvinėje dokumentacijoje rekomenduojama U vertė diferencijuojama priklausomai nuo to, ar statinys yra vienalytė (masyvi) siena (akytas betonas, keramzitinis betonas, keraminiai ar betoniniai blokeliai), ar lengva mišri konstrukcija (medinis karkasas).

Pav. 15 Konstrukcijos energijos sunaudojimas su įvairiu hermetiškumo lygiu 

joonissoojakaod_lt

Šaltinis: Tamperės technikos universiteto tyrimas „Jämera Talokirja 2007“

 

Hermetiškumo svarbą, siekiant sumažinti šilumos nuostolius, puikiai atspindi tyrimas, atliktas Tamperės universiteto.
Matavimai buvo atlikti gyvenamojoje patalpoje iš akyto betono Siporex (bauroc analogiškas produktas), kurio hermetiškumas siekė 1 m³/m²h (pagal pasyvių namų reikalavimus hermetiškumas turi būti ≤0,6 m³/m²h), ir namuose, kurių karkasas yra medinis, o hermetiškumas 7 m³/m²h– 10 m³/m²h. Be to, reikia atsižvelgti į tai, kad jeigu name, kurio hermetiškumas 7 m³/m²h, statybinių darbų kokybė buvo kontroliuojama statybų inspekcijos, antruoju atveju kokybės kontrolė nebuvo vykdoma.
Kaip ir name, kurio sienos iš Siporex, taip ir name, kurio karkasas yra medinis, išorinių sienų U vertės buvo vienodos. Tačiau, kaip matyti paveikslėlyje, realūs šilumos nuostoliai (energijos sąnaudos šildymui) namuose su mediniu karkasu dėl netinkamo hermetiškumo buvo 30% didesni.
Dėl išskirtinės konstrukcijos ir įrengimo technologijos paprastumo, viensluoksnė išorinė siena iš akyto betono bauroc arba Siporex garantuoja, kad hermetiškumas bus užtikrintas, nevykdant specialios statybų priežiūros.

Pav. 16 Oro laidumo palyginimas įvairių sienų medžiagų atveju

joonishutihedusevrdlus_lt

 1. Namai iš akytojo betono
 2. Namai iš keramzito betono
 3. Plytiniai namai
 4. Namai iš betono blokelių
 5. Namai iš betono plokščių
 6. Rąstiniai namai su užsandarintomis siūlėmis
 7. Klasikiniai rąstiniai namai
 8. Rąstiniai namai su papildomu apšiltinimu
 9. Medinis karkasas

Šaltinis: RAKENNUSTEN ILMANPITÄVYYS – uudet suunnitteluohjeet apuvälineenä. Betonin uudet haasteet – seminar. 7.2.2008. Minna Korpi (Tampere Tehnikaülikool)