Įvadas
Statybos fizikos požiūriu senų mūrinių namų išorines sienas reikėtų šiltinti iš išorės, nes šiltinimas iš vidaus neigiamai veikia esamas sienų konstrukcijas.
Taigi, neapdairiai apšiltinus seno mūrinio pastato vidų galima nepataisomai pakenkti laikančiajai konstrukcijai. Dešimtmečius ir šimtmečius gerai išsilaikiusios išorinės sienos dėl papildomos drėgmės gali pradėti pelyti ir net irti dėl šalčio daromos žalos. Drėgmė gali labai lengvai pažeisti senose akmeninėse sienose esančias medines konstrukcijas.
Dėl pirmiau minėtų priežasčių taisyklė, kad daugiau izoliacijos, geresnė izoliacinės medžiagos λ vertė ir geresnė apšiltintos sienos U vertė yra geri dalykai, nėra taikoma vidaus šiltinimo atveju. Šiltinant iš vidaus daugiausia dėmesio reikėtų skirti tam, kad užtikrintumėte ilgalaikį senosios išorinės sienos konstrukcijos saugumą.
Šiltinti iš vidaus reikėtų tik tokiu mastu ir tokiomis medžiagomis, kad senose sienose būtų užtikrintas toks temperatūros ir drėgmės režimas, kuris nesukeltų kondensacijos ir šalčio daromos žalos.
Toliau pateiktos diagramos aiškiai rodo iš vidaus pridėtos šiltinamosios medžiagos poveikį senosios sienos temperatūros režimui žiemos metu. Skaičiavimai yra pagrįsti prielaida, kad patalpų temperatūra yra 20 °C, o lauko temperatūra yra -5,8 °C, t. y. vidutinė vasario mėnesio temperatūra Estijoje. Skaičiavimai yra atlikti naudojant programą DofTherm 2.2.
Kaip aiškiai matyti iš diagramos dešiniajame grafike, apšiltinus seną šaltą akmeninę sieną, kurios U vertė yra U=1W/(m²∙K), plonomis, tik 5 cm storio PIR šiltinamosiomis plokštėmis, sena akmeninė siena visiškai įšils, kai lauko temperatūra bus -5,8 °C! Minusinė temperatūra pasiekia šiltinamąją plokštę.
Jei šiltinimui naudojamos 10 cm storio bauroc RENOVE plokštės, senosios sienos vidiniame paviršiuje palaikoma teigiama temperatūra, o tai naudinga norint išsaugoti senosios sienos konstrukciją.
Lyginant su bauroc RENOVE, apšiltinus PIR plokštėmis, sienos šiluminės savybės būna šiek tiek geresnės, tačiau kyla didesnė ilgalaikė pastato išorinių sienų pažeidimo rizika.
Kapiliarinė aktyvioji šiltinimo medžiaga
bauroc RENOVE šiltinamosios plokštės yra gaminamos iš akytojo betono, kuris yra kapiliariškai aktyvi ir vandens garams laidi medžiaga. Kapiliarinis aktyvumas reiškia, kad medžiaga dėl kapiliarinių jėgų perduoda kondensuotą vandenį į sausesnę medžiagos vietą. Tokiame šiltinamosios medžiagos sluoksnyje yra du priešpriešiniai drėgmės srautai:
NB! Esant tinkamo storio šiltinamajam sluoksniui kondensatas paprastai nesusidaro šiltinamojo sluoksnio viduje arba po juo. Kapiliarinis aktyvumas yra pasyvus apsaugomasis mechanizmas, padedantis šaltuoju metų laiku šalinti besikondensuojančią drėgmę. Medžiagos kapiliarinis aktyvumas yra naudingas tik tuo atveju, kai kondensavimosi procese vanduo neužšąla, t. y. temperatūra šiltinamojoje medžiagoje yra pliusinė. Kai kurie moksliniai tyrimai parodė, jog vanduo, kuris kondensuojasi akytajame betone, išlieka skystos būsenos net esant keliems laipsniams šalčio.
Alternatyvių šiltinamųjų medžiagų palyginimas
Toliau pateiktame paveikslėlyje yra pateiktas kompaktiškas keturių skirtingų šiltinamųjų medžiagų, skirtų sienoms šiltinti iš vidaus, palyginimas.
Šaltinis: „Hygrothermal Performance of Masonry Walls Retrofitted with Interior Insulation in Cold Climate“. Paul Klyšeiko mokslų daktaro disertacija, Taltech / Talino technologijos universitetas, 41/2022
Spalvų skalėje yra išskirtos drėgnesnės (tamsesnės sritys) ir sausesnės (šviesesnės sritys) vietos. Vandens garų kondensacijos vietas žymi vandens lašeliai. Kairiajame stulpelyje yra nurodytas šaltasis sezonas (žiema), o dešiniajame – šiltasis sezonas (vasara).
Toliau pateikiame trumpą palyginimo santrauką: